Hlavnou úlohou bezpečnostného skla je zníženie alebo úplné odstránenie rizika poranenia sa pri prípadnom rozbití skla. Sklenené prvky v interiéri aj exteriéri sa stávajú každodennou súčasťou nášho života, a preto je bezpečnosť a využitie správneho typu bezpečnostného skla na prvom mieste. Existuje viacero druhov bezpečnostných skiel, čím sa však líšia najviac, je práve ich sila, pružnosť a rozbitie. Ich využitie je vhodné všade tam, kde je akékoľvek riziko poškodenia a prípadného zranenia. Napríklad ako výplň dverí, okien, pri sklenených stenách a zábradliach, markízach a priečkach.

Bezpečnostné sklá delíme na:

Tepelne tvrdené (kalené) bezpečnostné sklo ESG

Tepelne tvrdené sklo sa vyrába z tabuľového skla zohriatím na teplotu minimálne 630°C a jeho následným prudkým schladením vzduchom. Takto sa ochladí povrch skla, no vnútorná vrstva ostáva teplá. Tento proces sa nazýva kalenie.

Kalenie skla spočíva v tom, že na povrchu skla vznikne tlakové napätie, čím sa docieli ťažné pnutie vo vnútri, vďaka čomu toto bezpečnostné sklo získava nové vlastnosti. Takto kalené sklo má napríklad niekoľkonásobne zvýšenú pevnosť v ohybe a zvýšenú odolnosť voči nárazu na plochu skla. V prípade rozbitia sa sklo rozpadne na malé neostré kúsky, a teda riziko poranenia je výrazne nižšie. Kalené sklo sa už nedá dodatočne opracovávať, preto je nutné všetky úpravy ako narezanie na potrebný rozmer, opracovanie hrán a vyhotovenie vŕtania a výrezov vykonať ešte pred procesom kalenia.

Vrstvené bezpečnostné sklo tabuľové („lepené sklo“) VSG

 Vrstvené sklo vzniká vzájomným laminovaním plochého skla bezpečnostnou fóliou hrúbky 0,4 alebo 0,8 mm (prípadne ich násobkami). Takéto sklo sa predáva ako tabuľové sklo, ktoré je možné ďalej opracovávať. Vrstvené bezpečnostné sklo je dostupné vo viacerých kombináciách hrúbok skiel a fólií, poprípade matných fólií. Po rozbití si sklo zachováva svoj tvar a určitú pevnosť, čím zabráni zraneniu alebo škode na majetku. Zabráni tiež prípadnému pokusu o násilné vniknutie do priestoru.

Vrstvené bezpečnostné sklo laminované na mieru („lepené sklo“) VSG

Vrstvené laminované sklo vzniká vzájomným laminovaním už opracovaného plochého skla bezpečnostnou fóliou. Používa sa zväčša, ak nie je dostupné tabuľové vrstvené sklo v požadovanej hrúbke, ak sa spája viac vrstiev skiel (pochôdzné sklá, nepriestrelné sklá), prípadne keď je nutné použiť stredovú fóliu so špeciálnymi vlastnosťami (farebná fólia, odolnosť voči UV žiareniu,...). Po rozbití si toto bezpečnostné sklo taktiež zachováva svoj tvar a určitú pevnosť, čím predchádza zraneniam alebo poškodeniu majetku. Chráni majetok pred prípadným pokusom o násilné vniknutie.

Tepelne tvrdené vrstvené bezpečnostné sklo („lepené kalené sklo“) ESG/VSG

Lepené kalené sklo vzniká vzájomným laminovaním opracovaných kalených skiel. Spája vlastnosti oboch typov týchto skiel. Tepelne tvrdené vrstvené sklo je odolné voči mechanickým nárazom na plochu skla, pružné a zároveň v prípade rozbitia zadrží malé neostré kúsky z kaleného skla stredová bezpečnostná fólia.

Bezpečnostné sklá poskytujú pre svoje využitie všetky potrebné vlastnosti, zachovávajúce nielen funkčné a estetické využitie, ale aj ochranu majetku a zdravia obyvateľov domácnosti. Neváhajte nás kontaktovať v prípade otázok ohľadom využitia bezpečnostných skiel, nacenenia individuálnej ponuky, ak máte prípadne ďalšie otázky.Radi Vám všetko zodpovieme.